Forum Wierzacy Chrzescijanin Strona Główna


Wierzacy Chrzescijanin
JEZUS jest PANEM - droga do zbawienia
Odpowiedz do tematu

Czy ufasz Biblii?
Tak
85%
 85%  [ 18 ]
Nie
14%
 14%  [ 3 ]
Nie mam zdania
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 21

Biblia
Brightness_of_truth
*****


Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Holandia / Arnhem

Biblia to pismo święte natchnione przez Ducha Świętego. Jest to słowo Boże, które mylić się nie może. Bóg jest doskonałością i jest prawdomówny. Poprzez swoich proroków prowadzi swój naród święty i poucza go.

Moje pytanie jest następujące: Czy Biblia w obecnych czasach jest tym samym Świętym Słowem Bożym, co była kiedyś? Czy mogę naprawdę zaufać Biblii ognorując błędy kolejnych przekładów, których jest multum na rynku? Przekład przekładowi nie jest równy. Czytając, nie jeden z nas zauważył błędy. Na ile obecny przekład jest wierny oryginałowi, tego nie wiemy, bo orygninału nie ma, jedynie wersja hebrajska i grecka, które różnią się w paru miejscach miedzy soba.

Prośba: Jeśli ktoś z was potrafi obronić nasze Święte Pismo, to proszę o podanie swoich argumentów i poparcie ich przykładami.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
granit
Administrator


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 601
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

ja nie zamierzam popierac tu przykladami poszczegolnych wydan biblii,dla mnie kazde protestanckie czy katolickie wydanie jest niewatpliwie slowem natchnionym wiec boze ,skoro oczuwam jego boska moc w moim zyciu tzn ze BOG dziala przez te slowa ,najwazniejsze w nie wierzyc a reszta nie jest tak istota .Dziekuje BOGU za kazde wydanie ktore trafilo mi rece ,gdyz BOG zadzialal przez kazde w stosunku do mojej duszy jak i zycia ,czego zycze kazdemu tu czytajacemu ,niech was slowo boze umacnia i bedzie pokarmem dla duszy .Nie samym bowiem chlebem czlowiek zyje ,ale slowem ktore pochodzi i UST PANA .


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
AdrianaDołączył: 19 Lut 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Biblia to list od Boga dla nas, spisana przez ludzi pod natchnieniem ducha swiętego jest dla nas drogą jako dla chrześcijan, jak mamy zyć i postępować . Przekładów Biblii jest wiele ale nie ma wątpliwości co do tego ze zachowała sie ona do dziś i że dopilnował tego Bóg. Dla mnie Biblia jest drogowskazem a słowa Jezusa mottem zycia i wzorem tego jak postepować , jak kochac innych ludzi, Boga i Jego Syna. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Brightness_of_truth
*****


Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Holandia / Arnhem

Niewątpliwie Pismo Święte jest natchonione, święte i Boże. Moje pytanie jest bardziej związane z błędami w niej zawartymi, bo jest grupa ludzi, która będzie je wyliczać i podwarzać, tym samym umniejszając wiarygodność Naszego Pisma Świętego.

Głównie chodzi mi o muzułmanów, bo to im brak szacunku dla naszej Biblii. Dla nich nie jest ona oryginalna, zawiera błędy i nie można jej ufać. W związku z tym, jest to tylko zwykła książka dla nich. Oni potrafią podważyć w nas ufność w Biblię. Uważam, że my chrześcijanie powinniśmy nauczyć się bronić naszego Pisma, bo to jest niejako fundament naszej wiary.

Dla mnie jest to niejako ważne, bo wiem, że jak ktoś podważy autentyczność Pisma Świętego, wiara chrześcijańska może bardzo łatwo upaść. Ze mną tak było i nie chcę, aby stało się to ponownie. W głębi serca czuję, że chrześcijaństwo to jest najwłaściwsza droga do Boga.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
eo_ipso
***


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Brightness o ile Pismo Święte posiada jakieś "błędy" to są one wynikiem różych tłumaczeń, wydań i spraw edytorskich. Jesli masz jakieś problemy z odczytaniem jakiegoś wersetu, zwróć uwagę na przypisy znajduące się pod tekstem. Tam jest wszystko wyjaśnione:-)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Iza
*****


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 407
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

nie wyobrazam sobie zycia bez Biblii w ktorej odnalazlam sile i nadzieje w ciezkich momentach zycia .
Zawsze gdy mi bardzo ciezko biblia i glos z niej mnie udrawia i dodaje skrzydel do zycia i nadziei w dobrym na przyszlosc .
Biblia to lektura naszego szczescia ,poradnik zycia ,w niej chyba juz opisano kazdy mozliwa sytuacje zyciowa ,ktora mozna odniesc nawet do naszych czasow ,jak mysliscie?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Brightness_of_truth
*****


Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Holandia / Arnhem

Biblia to rzewiście wielkie dzieło Boże. Szkoda, że ma błędy, ale w sumie, czego oczekiwać, to nie jest jedna książka, ale wiele ksiąg spisanych przez różnych autorów w różnych czasach.

Biblię zawsze można odnieść do obecnych czasów, ale nie sądzę, by każda możliwa sytuacja była w niej opisana.

Dlaczego zaczęłam ten temat? Bo moją wiarę w Boga Ojcia, Jezusa i Ducha Świętego opieram na Biblii. Jeśli zachwiać autentyczność i wiarygodność Biblii, to naczym oprzeć wiarę? Sama tradycja nie wystarczy. Bóg wysyłał do nas swoich świętych z różnymi wiadomościomi, w zależności od potrzeba i czasów, ale czy to wystarczy? Przecież wiarygodność tych świętych jest weryfikowana z Biblią, z doktryną wiary opartą na Biblii.

Ktoś zachwiał moją wiarę w Biblię, i moja wiara runęła. Z ledwością udało mi się ją odbudować i zbieram solidne dane broniące Biblii, aby to się więcej nie powtórzyło. Aby nie było tak, że silniejszy wiart powieje i powali mnie na nogi przed obcym bogiem. To byłaby katastrofa dla mnie. Ja nie potrafię żyć bez Boga i Jezusa.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sebik
**


Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

Bóg obdarzył nas, ludzi wszystkim czego potrzebujemy do życia, pobożności oraz poznawania Go, naszego Boga(2 list Piotra 1,3). Jednym z takich narzędzi jest Jego Słowo, objawione dla nas w Piśmie Świętym. Biblia powstawała przez przeszło 16 wieków, a Duch Święty natchnął ponad 40 ludzi do jej spisania. Najstarsze manuskrypty Starego Testamentu sięgaja IV w. przed Chr. czyli są bliskie czasom proroka Ezdrasza, zaś Nowego Testamentu sięgają II w. po Chr. a to oznacza, że są bliskie ap. Janowi (zmarł pod koniec I w.). Biblia nie zmieniła się przez te wszystkie lata, zawdzięczamy to przede wszystkim masoretom, którzy przepisywali kolejne księgi Pisma wiernie z originałem. Dzięki temu najstarsze posiadane teksty (np. znalezione w Qumran nad Morzem Martwym) są takie same jak odpisy z wieków poźniejszych. Wiele nazw miast, imion władców wymienionych w Słowie Bożym potwierdzonych jest przez archeologię (np. Ur Chaldejskie czy istnienie faraona Szeszonka). Wiele też podawanych zwyczajów czy to informacji pokazuje, że osoba spisująca je musiała je znać osobiście a nie z przekazów późniejszych( np. że w Egipcie budowano z cegły mułowej a nie z kamienia czy też że Baltazar był jednym z dwóch władców Babilonu przed jego upadkiem).
Pismo Święte jest natchnionym Slowem Boga jak nauczał ap. Paweł (2Tym.3,16). Prorocy spisywali to co widzieli (Am.1,1 ; Nah.1,1) lub słyszeli (Izaj.6,Cool, to co mówił Pan (Izaj.1,2 ; Jer.1,4-9). To samo czynił Mojżesz, który spisał "słowa Pańskie" (2Mojż.24,4). Sam Jezus potwierdził nadprzyrodzone powstanie Pisma Świętego czyli natchnienie (Mar.12,36). W całym Nowym Testamencie znajdujemy wypowiedzi potwierdzające Boże natchnienie Biblii, jedną z najdobitniejszych przekazuje nam ap. Piotr (2Piotra1,21). Czymże więc jest natchnienie? Jest to nadnaturalny wpływ Ducha Świętego na umysł pisarza a także na jego wolę. Jest to rodzaj łaski Bożej (chartyzmat) ogarniającei autora, jego umysł, wolę i obecny w całej jego pracy począwszy od impulsu do wyrażenia natchnionych myśli słowami. Dlatego też ap. Paweł chwaląc wiernych w Tesalonikach mówi, żę przyjęli głoszone słowo nia jako ludzkiego autorstwa ale pochodzące od Boga, czyli jakim byłe rzeczywiście (1Tesaloniczan2,13). Pismo Święte jest nieomylne i niezmienne. Nasz Pan Jezus sam o tym mówił(Jan10,35). Prorok Malachiasz natchniony przez Ducha mówi wyreaźnie,że Bóg się nie zmienia, a skoro autor Bibli jest niezmienny to i Jego dzieło również. POtwierdza to chociażby ap. Jakub w swym liście powiadając, że w Bogu nie ma żadnej odniany ani niczego podobnego(Jakub1,17). Jeśli ktoś zarzuca Słowu Boga błędy to znaczy, że tak naprawdę nie zna Pisma ani Boga(Mat22,29). Bo choć można znaleźć pomyłki, to są to błędy typowo ludzkie absolutnie niezmieniające treści Słów Bożych. Co więcej, uwiarygadnieją wbrew wielu niedowiarkom autentyczność Biblii jako natchnionej księgi, a nie spreparowanego dokumentu mającego otumanić ludzi. Pomyłki te pokazują, że spisania Bożych treści podejmowali się zwykli ludzie, tracy jak my i beż inspiracji Ducha Świętego nie byliby w stanie stworzyć tak spójnego i jednomyślnego dzieła jakim jest Pismo Święte. Dla nas chrześcijan jest to kolejnym dowodemna to, że słowa te miały jednego autora i był nim Bóg. Jednak to czy uznajemy za prawdziwą i pochodzącą od Boga zależy wyłącznie od naszej wiary i osobistej znajomości naszego Zbawiciela, Jezusa. Musimy jednak pamiętać, że są tacy co jeśli nie chcą uwieżyć to jak powiada Słowo Boże nawet jeśli ktoś zmartwychwstanie i powie, że jest tak a tak to nie uwierzą(Łukasz16,31). Jednak nawet tacy ludzie nie mają żadnych argumentów ani nie mogą zaprzeczyć dwóm faktom jakimi obdarowuje w swej łasce Bóg. Pierwszym są wypełniające się proroctwa, dokładnie o czasie i w sposób zapowiedziany przez Pana w swym Słowie( dotyczy to szczególnie proroctw z Księgi Daniela), drugim zaś jest wpływ jaki na człowieka wywiera Pismo Święte i to w jaki sposób go zmienia na obraz i podobieństwo Boże. Tak więc ci co nie chcą uwierzyć nie mają nic co mogłoby podważyć Biblię.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sebik
**


Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

Dodam troche faktów historyczno-archeologicznych. 1. Do roku 1860 jedynie Biblia była znanym sprawozdaniem na temat Hetytów, porównując ich potęgę do potęgi Egiptu. Jednak dzięki odkrytym insktypcjom egipskim i babilońskim świat ponownie usłyszał o imperium Hetytów. Odkryto też wiele miast hetyckich a dziś ponad 20 tys. tabliczek hetyckich można ogladać w Muzeum Brytyjskim. 2. Kamień moabski (zwany tez kamieniem Meszy), zwiera opis buntu króla moabskiego Meszy przeciwko Omriemu, królowi Izraela ( zob. II Król. 3, 4-5). 3. Listy z Lachisz, odkryte w latach 1932-38, zawierają opis ataku króla babilońskiego Nabukadnesara na Jerozolimę w roku 586 p.n.e. 4. Cylinder Cyrusa- zawiera opis zdobycia Babilonu przez przez króla perskiego Cyrusa oraz wyzwolenia Izraelitów będących w niewoli babilońskiej. 5. Cylinder Nabonida- potwierdza istnienie Belsazara, którego Biblia przedstawia jako ostatniego władcę Babilonu( Dan.5r.). Natomiast odkryte około roku 1920 tabliczki babilońskie mówia o nim jako o królu babilońskim. 6. Tabliczki z Tell El-Amarna- zawierają korespondencję faraonów z królami kanaanejskimi, potwierdzjącą podbój ziemii kanaan przez Jozuego i jego następców.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
granit
Administrator


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 601
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

sebik super opracowales ten temat dosc wyczerpujaco i jasno ,jestem, godna podziwu ,dzieki BOGU za twoj wklad w ten temat i za to ze z nami piszesz
Wiele sie dowiedzialam bardzo cennych rzeczy o tym ze biblie zawdzieczamy masoretom i spisywalo ja 40 osob ,wogole archeologia geneza jej powstawania jest interesujaca Sebik ,odpowiedz prosze,czy wiesz cos na temat tego czy Sw Tomasz albo inny nie spisywal faktow z zycia Jezusa Chrystusa ,bo sa ewangelie ich ale nasze kosioly nie uznaja ich tresci,sa ponoc sprzeczne z naszym wydaniem biblijnym ,dlaczego czy mozesz cos tu napisac na ten temat?
Dlaczego i kto za tym stoi ,ze pojawija sie inne wersje biblii nowe ewangelie ,poza tym Swiadkowie Jehowi tez maja inna ewangelie ,zmieniona tresc ,uwazaja ze JEHOWA to JAHWE :w koncu moze sebik wytlumacz nam czemu Sw Jehowi sie myla ?Licze na twoja odpowiedz
Very Happy Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Glowa
****


Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żyrardów

No sebik muszę przyznać że kawał dobrej roboty z tym opracowaniem:) jak znajde chwilke czasu to podyskutujemy o "historyczności" biblii


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sebik
**


Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

W tradycji chrześcijańskiej zachowały się podania o tym, że rożni apostołowie spisywali dzieje Chrystusa, m.in. ap. Tomasz czy ap. Piotr. Wiadomo również, że apostołowie pisali wiele listów do gmin chrześcijańskich, np. po treści listów ap. Pawła do Koryntian można wnioskować , że był przynajmniej jeszcze jeden.
Niestety wiele listów apostolskich jak i również ewangelii zaginęło bezpowrotnie. Wiele też było spisywanych wiele lat po śmierci apostołów i aby nadać im wiarygodność nadawano im nazwy sugerujące, że autorami byli apostołowie bądz ich uczniowie. W rzeczywistości ich autorami byli zwykli ludzie podający się tylko za uczniów apostolskich bądz członkowie różnych gmin pseudochrześcijańskich np . autorzy Ewangelii wg Judasza.
Co do Ewangelii św. Tomasza to uznaje się , że jej autorami byli gnostycy a więc poglądowo dalecy od nauk biblijnych. Co ciekawe wiele z tzw. ewangelii posiada treści sprzeczne z przyjętym kanonem Pisma Świętego. Przyjmowanie a raczej uznawanie konkretnych ksiąg za święte trwało wieki. Było to trudne gdyż różne ewangelie czytano w różnych regionach np. Gredcy lubili czytać ewangelię Łukasza; Rzmianie ewangelie Marka, Żydzi ewangelię Mateusza. Podobnie rzecz się miała z listami apostolskimi, które adresowane były czy to do konkretnych gmin czy też osób prywatnych. Oczywiście wiele odpisów krążyło po świecie ale nie wszystkie przetrwały. Dzisiejsze księgi Pisma to te, które różni biskupi gmin chrześcijańskich i sami wierni zachowali i uznali że ich terść jest niezwykle potrzebna kolejnym pokoleniom wiernych. Zdawać sobie niestety trzeba sprawę z tego że wiele rękopisów autorstwa apostołów zostało zniszczonych, było to często wynikiem wielu prześladowań jakie dotknęły chrześcijan. Prawie zawsze, co niewielu wie, polegały ona na:
1. prześladowaniu biskupów i innych liderów gminy 2. zawsze palono wszystkie księgi, listy i inne rękopisy jakie tylko udało się znaleźć. Często wierni ratowali je poświęcając swe życie. Powinniśmy być wdzięczni Bogu, że pomimo takich ataków na pisane Słowo Boże udało się wiele z nich ocalić.
Jeśli chodzi o PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA czyli o Biblię Światków Jehowy, to jest to tylko inny przekład originału. Problem jest tylko w tym, czego oczywiście Świadkowie nie chcą uznać, że to tłumaczenie jest nieudolne i wręcz amatorskie. W wielu miejscach mozna mieć nawet nieodparte wrażenie,że specjalnie pominięto pewne słowa czy stwierdzenia. Co odwżniejsi wprost mówią,że stworzony został przekład aby udowodnić dana teologię rzecz jasna teologię Świadków Jehowy.
Dla mnie nie ma większego znaczenia czy imię boże to Jehowa czy Jahwe, choć wg mnie Jahwe. Robienie z tego doktryny to dzielenie włosa na czworo. Pewne jest to że w manuskryptach widnieje zapis imienia bożego jako JHWH. Spowodowane jest to tym że w języku hebrajskim nie ma samogłosek, transkrypcje samogłoskowa wynaleziono dopiero długo po narodzinach Chrystusa. Jednak Żydzi nie wymawiali imienia Boga, natrafiając w tekście na boże imię wymawiali słowo Adonaj, El bądz Elohim. Gdy pojawił się zapis samogłoskowy nad literami JHWH zaznaczano samogłoski z któregoś z powyzszych słów aby wiadomo było jakie wyrażenie użyć. Jednak analiza hebrajskiego stwierdzenia :"jestem który jestem" zdecydowanie bliższa jest imieniu Jahwe.
Ale jak powiedziałem dla wiary człowieka nie powinno mieć to wiekszego znaczenia a tego typu spory i dyskusje służa tylko sztanowi a nie chwale Boga. A odpowiedz na temat omylności Towarzystwa Strażnica to raczej terśc na dłuuuuższy temat, gdyz wiąże się z omówieniem sporej treści Pisma Świętego.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
granit
Administrator


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 601
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

gonza to wiedza tajemna jak sie nie myle wiec zrodlo nie boze niestety tej Ewangelii wedl Sw Thomasa nie uznaje chociaz przyznam cie sie szczerze ,jej fragmenty czytalam i byly bardzo piekne co niektore ,chyba trafilam na te w miare potwierdzajace nasza wersje ,chyba laik nie odroznil by ich od orginalnych ewangelii jakie czytaja chrzecijanie ,jednak nie czytalam calosci i napewno sa fragmenty nie zgodne z naszym przeslaniem dobrej nowiny .
Co tyczy sie zas swiadkow Jehowy tez pomyslalm o zalozeniu tematu opisujacego i wjasniajacego w stylu kawa na lawe dla przecietnego wierzacego o tym jakie sa przekrety u nich w biblii i dlaczego?A moze jeszcze dodatkowo pomyslimy o opracowaniu tego na naszej stronie w dziale sprawy wiary ktore nas nurtuja czy bibliia i jej rozwazania w tym kontekscie ,mysle ze warto by bylo to zaczac .
Glowa a ty nie folozofuj za duzo -co za duzo to niezdrowo ,tylko moze bys tu nam opisal kilka faktow historycznych wiargodnosci biblii i jej wiarygodnosci w tym swietle -czakamy, ale sie nie spiesz


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Iza
*****


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 407
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Sebiku ,ja podobnie uwazam ze zbede dyskusje o np absurdalnie malych sprawach typu imie Boga
jak pomiedzy Swiadkami Jehowa a nami to tylko niepotrzebne drazeie i spory o male znaczenia ktore nie sa wazne az tak jak to inni sugeruja.Kiedys przeczytalam niechcacy w rekalmie w internecie ze szatan tkwi w szczegolach ,jedna ti nie takie glupie ,ja mysle ze czesti my chrzecijanie za mocno drazymy szczegoly Biblii zapominajac o najwazniejszym przeslaniu ewangelii ze kazdy kto uwierzy w Jezusa bedzie zbawiony ,i w Nim wytrwa -a reszta nie jest fudamentem tego przesalania ,wystarczy sie tylko z calych sil trzymac Boga Jezusa ,sluzyc Mu w zyciu na ile mozemy ,a przede wszystkim nie poddac sie w wierze a to jest najwaziejsze ,jak sadzisz?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
roza
*****


Dołączył: 13 Wrz 2006
Posty: 484
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

sebik ty chyba jakis kaznodzieja ,bo jak czytalam twoje wypowiedzi mialam wrazenie ze ty uczony w Pismie Sw.nie to co ja ? Czyzbym sie mylila?
Dodam ze masz niezla orientacje w znajomosci wersetow biblijnych ,tez cche taka miec ,moze to dar?Czy kwestia czytania ,a powiedz ile juz czasu czytasz slowo boze?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Biblia
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  

  
  
 Odpowiedz do tematu